User Interface vs. User Experience – Czym się różnią?

User Interface vs. User Experience – Czym się różnią?

Nawet jeśli nie jesteś specjalistą w dziedzinie projektowania stron internetowych, na pewno słyszałeś o dwóch koncepcjach związanych z tym tematem: User Interface (UI) oraz User Experience (UX). Chociaż na pierwszy rzut oka wydają się bardzo podobne, to jednak są między nimi fundamentalne różnice. Poniżej postaramy się objaśnić, czym te koncepcje się różnią.

User Interface (UI)

User Interface (w wolnym tłumaczeniu – interfejs użytkownika) to sposób, w jaki użytkownik może wchodzić w interakcję z stroną internetową. UI to wygląd strony, estetyka, sposób prezentacji treści oraz funkcjonalność, czyli to, co widzi użytkownik na ekranie. Dobrze zaprojektowane UI ma pomóc użytkownikowi w intuicyjnym poruszaniu się po stronie, a nie zniechęcać do korzystania z niej.

User Experience (UX)

User Experience (dosłownie – doświadczenie użytkownika) to dość szerokie pojęcie, które odnosi się do wrażeń, jakie użytkownik odnosi w trakcie korzystania ze strony internetowej. UX to całkowite doświadczenie użytkownika, włącznie z interakcją z produktem, odczuciami i emocjami. Chodzi tu m.in. o to, czy użytkownik czuje się zrelaksowany i zadowolony z korzystania ze strony, czy odczuwa frustrację i zniechęcenie.

Kiedy zaczyna się UX, a kiedy kończy UI?

Nie da się wyznaczyć konkretnego momentu, w którym UX zaczyna, a UI kończy. To, co jednoznacznie można powiedzieć, to to, że UI jest ważnym elementem UX. To, jak strona wygląda, ma olbrzymie znaczenie dla odczuć, jakie towarzyszą użytkownikowi w trakcie jej używania. Jednocześnie nie można pozwolić sobie na to, żeby skupić się tylko na estetyce i zaniedbywać funkcjonalność. Dobra strona musi spełniać obie te koncepcje: mieć estetyczny i łatwy w obsłudze UI oraz sprawiać, że korzystanie z niej jest przyjemne i intuicyjne.

Podsumowanie

UI i UX to dwa bardzo ważne pojęcia, związane z projektowaniem stron internetowych. Oba są niezbędne, aby stworzyć dobrze działającą stronę, ale mają nieco inne cele. UI koncentruje się na tym, jak strona wygląda i działa, a UX na tym, co czuje użytkownik podczas jej używania. Bez dobrego UI strona może być nieczytelna i zniechęcająca, a bez dobrego UX użytkownik może czuć się zbyt skomplikowany lub po prostu niechętny do niej.

Tagi
real time marketing jako czesc strategii content marketingowej reklama kontekstowa czym jest jak dziala wszystko co musisz o niej wiedziec reklama produktowa google reklama w internecie 10 skutecznych sposobow reklama w sieci wyszukiwania rekrutacja i onboarding online wyzwania pracy hr owca remarketing reklama sledzaca robert lewandowski w 7 odslonach robots txt co to jest i jak dziala rodzaje stron internetowych semantyczne seo na czym polega i jakie ma zastosowanie senuto narzedzie do pozycjonowanie stron poradnik krok po kroku seo i pr jak dbac o wizerunek na kazdym froncie seo minion czyli szwajcarski scyzoryk dla specjalisty seo seo playbook naucz sie pozycjonowania od ekspertow seo rejs czyli najlepsze szkolenie seo relacja slowa kluczowe w seo czym sa i jak je dobierac stopka strony internetowej co powinna zawierac strategia marketingowa firmy rodzaje i przyklady subiekt gt nowoczesny program magazynowy do obslugi sprzedazy surfer seo przewodnik po najwazniejszych funkcjach system zarzadzania trescia cms co to jest rodzaje i przyklady szukaj inspiracji z google trends szukanie zaawansowane w google jak szukac skutecznie tiktok czy i jak moze wspierac biznes tworzenie stron www cena a jakosc uwazny obserwator rzeczywistosci jak dziennikarz stal sie copywriterem ux dla zielonych czyli jak wlezc miedzy skore a kosci ux to nie ui roznice miedzy user interface a user experience visual content marketing w pozycjonowaniu optymalizacja grafik oraz ich wplyw na seo voice search jaki wplyw na pozycjonowanie ma wyszukiwanie glosowe wakacje z google jak planujemy urlop w internecie white hat seo wojny brandow czyli jak walcza ze soba najbardziej popularne marki wordpress pozycjonowanie wybor domeny a pozycjonowanie wyskakujace okno czyli kiedy pop up jest skuteczny zabezpieczamy wordpress czyli jak skutecznie chronic strone zalozenie sklepu internetowego krok po kroku ile to naprawde kosztuje zaplecze seo zastosowanie praw murphyego w marketingu zdjecia produktowe o czym warto pamietac podczas fotografii produktowej zlecasz dzialania seo zobacz dlaczego i jak monitorowac pozycje serwisu w google z mapa interesariuszy nigdy sie nie zgubisz znak do zadan specjalnych czyli co to jest hashtag