Względny vs. Bezwzględny adres URL: Co to oznacza?


Względny vs. Bezwzględny adres URL: Co to oznacza?

Bezwzględny adres URL, w skrócie URL (ang. Uniform Resource Locator), jest to pełny, kompletny adres internetowy, który jednoznacznie wskazuje na konkretny zasób sieciowy, tak jak np. strona internetowa, obraz, dokument. Bezwzględny URL zawiera pełną ścieżkę dostępu, odnoszącą się do korzenia (root) struktury sieciowej. Z kolei względny adres URL odnosi się do lokalizacji zasobu w stosunku do bieżącego kontekstu.

Względne adresy URL są stosowane do wewnętrznych odnośników na stronach internetowych. Oznaczają one ścieżkę do danego zasobu, zaczynając od aktualnie przeglądanego dokumentu. Wykorzystuję się je również do budowy linków pomiędzy różnymi stronami w ramach jednej witryny. Dzięki temu, jeśli zaszłaby konieczność zmiany domeny czy struktury witryny, wszystkie odwołania względne do zasobów pozostaną aktualne.

Przyjrzyjmy się bliżej różnicom między względnym, a bezwzględnym adresem URL:

1. Budowa
Bezwzględne adresy URL zawsze rozpoczynają się od części schematu (np. http, https), a następnie podają dokładną ścieżkę do zasobu oraz opcjonalnie numer portu, np. https://www.example.com/strona.html. Znając pełny adres, możemy bezproblemowo odwołać się do konkretnej strony, niezależnie od bieżącej lokalizacji.

Natomiast względne adresy URL nie wymagają podawania pełnej ścieżki dostępu, a jedynie odwołują się do lokalizacji zasobu względem bieżącego kontekstu. Mogą być zbudowane w oparciu o różne elementy, takie jak ścieżka (url), parametry (query) czy kotwice (anchor).

2. Uniwersalność
Bezwzględne adresy URL są uniwersalne, co oznacza, że można je używać w różnych kontekstach i na różnych witrynach. Bez względu na to, na jakiej stronie się znajdujemy, podając pełny adres, możemy dotrzeć do danego zasobu, o ile jest on dostępny publicznie.

W przypadku względnych adresów URL każda strona lub witryna może mieć inny kontekst, dlatego również odwołanie do zasobu (np. obrazu) może się różnić. Na przykład, przy odwoływaniu się do obrazu z innej strony, będziemy musieli uwzględnić odległość w hierarchii folderów/plików.

3. Przenośność
Bezwzględne adresy URL są bardziej podatne na problemy z przenośnością. Jeżeli strona internetowa zmieni swoją domenę lub strukturę, wszystkie odnośniki URL będą wymagały aktualizacji. Przymusza to zarówno użytkowników, jak i webmasterów do dokonywania żmudnej pracy przy aktualizacji linków.

Natomiast, względne adresy URL są bardziej elastyczne i odporne na zmiany. Jeśli zechcemy zmienić lokalizację zasobu w obrębie tej samej witryny, nie będzie konieczne dokonywanie zmian w odnośnikach URL.

4. Skrócenie linków
Bezwzględne adresy URL są długie i mogą zajmować dużo miejsca, co nie jest praktyczne w niektórych przypadkach. Długie adresy URL są również trudniejsze do zapamiętania i udostępniania.

Z kolei względne adresy URL są krótsze i bardziej zwięzłe. Osadzanie krótkich względnych linków w treści lub wpisach na forach może pomóc w zaoszczędzeniu miejsca i ułatwieniu podawania linków.

Podsumowując, zarówno względny, jak i bezwzględny adres URL mają swoje zalety i wady. Wybór odpowiedniego typu zależny jest od kontekstu, w jakim są używane. Bezwzględne adresy URL są bardziej precyzyjne i uniwersalne, ale mniej przenośne. Z kolei względne adresy URL są bardziej elastyczne i łatwiejsze w przenoszeniu, ale mogą wymagać większej uwagi przy odwoływaniu się do zasobów w różnych kontekstach.

Tagi
real time marketing jako czesc strategii content marketingowej reklama kontekstowa czym jest jak dziala wszystko co musisz o niej wiedziec reklama produktowa google reklama w internecie 10 skutecznych sposobow reklama w sieci wyszukiwania rekrutacja i onboarding online wyzwania pracy hr owca remarketing reklama sledzaca robert lewandowski w 7 odslonach robots txt co to jest i jak dziala rodzaje stron internetowych semantyczne seo na czym polega i jakie ma zastosowanie senuto narzedzie do pozycjonowanie stron poradnik krok po kroku seo i pr jak dbac o wizerunek na kazdym froncie seo minion czyli szwajcarski scyzoryk dla specjalisty seo seo playbook naucz sie pozycjonowania od ekspertow seo rejs czyli najlepsze szkolenie seo relacja slowa kluczowe w seo czym sa i jak je dobierac stopka strony internetowej co powinna zawierac strategia marketingowa firmy rodzaje i przyklady subiekt gt nowoczesny program magazynowy do obslugi sprzedazy surfer seo przewodnik po najwazniejszych funkcjach system zarzadzania trescia cms co to jest rodzaje i przyklady szukaj inspiracji z google trends szukanie zaawansowane w google jak szukac skutecznie tiktok czy i jak moze wspierac biznes tworzenie stron www cena a jakosc uwazny obserwator rzeczywistosci jak dziennikarz stal sie copywriterem ux dla zielonych czyli jak wlezc miedzy skore a kosci ux to nie ui roznice miedzy user interface a user experience visual content marketing w pozycjonowaniu optymalizacja grafik oraz ich wplyw na seo voice search jaki wplyw na pozycjonowanie ma wyszukiwanie glosowe wakacje z google jak planujemy urlop w internecie white hat seo wojny brandow czyli jak walcza ze soba najbardziej popularne marki wordpress pozycjonowanie wybor domeny a pozycjonowanie wyskakujace okno czyli kiedy pop up jest skuteczny zabezpieczamy wordpress czyli jak skutecznie chronic strone zalozenie sklepu internetowego krok po kroku ile to naprawde kosztuje zaplecze seo zastosowanie praw murphyego w marketingu zdjecia produktowe o czym warto pamietac podczas fotografii produktowej zlecasz dzialania seo zobacz dlaczego i jak monitorowac pozycje serwisu w google z mapa interesariuszy nigdy sie nie zgubisz znak do zadan specjalnych czyli co to jest hashtag