Jak poprawić wydajność swojej strony z Google: Wskazówki dotyczące LCP, FID i CLS


Jak poprawić wydajność swojej strony z Google: Wskazówki dotyczące LCP, FID i CLS

W dzisiejszych czasach szybkość ładowania strony internetowej ma ogromne znaczenie dla jej sukcesu. Nie tylko wpływa ona na doświadczenie użytkownika, ale również na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Google bierze pod uwagę kilka czynników, które wpływają na wydajność strony, takich jak LCP (Largest Contentful Paint), FID (First Input Delay) i CLS (Cumulative Layout Shift). W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak poprawić te wskaźniki i uczynić swoją stronę bardziej wydajną.

1. Optymalizuj czas Largest Contentful Paint (LCP):
LCP mierzy czas, w jakim widoczna jest największa treść na stronie. Aby zoptymalizować ten czas, należy skupić się na optymalizacji prędkości ładowania strony. Istnieje kilka metod, które mogą pomóc w tym procesie:

– Skompresuj i zoptymalizuj obrazy: Powiększone obrazy są jednym z głównych czynników, które wpływają na długi czas ładowania strony. Upewnij się, że Twoje obrazy są skompresowane i zoptymalizowane, aby zmniejszyć ich rozmiar bez utraty jakości.

– Czysty kod HTML, CSS i JavaScript: Niepotrzebny kod może spowolnić ładowanie strony. Upewnij się, że Twój kod jest czysty i optymalny, eliminując duplikaty i zbędne linie.

– Wykorzystaj pamięć przeglądarki cache: Po pierwszym odwiedzeniu strony, przeglądarka może zapisywać niektóre dane w pamięci podręcznej, aby przyspieszyć ładowanie kolejnych odwiedzin. Wykorzystaj tę funkcję, ustawiając odpowiednie nagłówki pamięci podręcznej.

2. Zmniejsz First Input Delay (FID):
FID mierzy czas, jaki upływa od momentu interakcji użytkownika z stroną do momentu, w którym przeglądarka zaczyna reagować na tę interakcję. Jest to szczególnie ważne dla stron z interaktywnymi elementami, takimi jak przyciski czy formularze. Oto kilka sposobów, aby zmniejszyć FID:

– Minimalizuj przetwarzanie JavaScript: Bardzo złożony lub niewłaściwie zaimplementowany kod JavaScript może opóźniać reakcję przeglądarki na interakcję użytkownika. Sprawdź swoją stronę pod kątem nadmiernego przetwarzania JavaScript i zoptymalizuj go, usuwając zbędne skrypty.

– Używaj asynchronicznych skryptów: W przypadku, gdy nie możesz usunąć niezdjążonej ilości kodu JavaScript, użyj metody asynchronicznego ładowania skryptów. Dzięki temu strona będzie mogła szybciej reagować na interakcje użytkownika.

3. Rozwiązuj problemy z Cumulative Layout Shift (CLS):
CLS mierzy, jak bardzo nieprzewidywalny jest układ strony, a więc jak często elementy strony przesuwają się w nieoczekiwany sposób podczas jej ładowania. Wysoki CLS może prowadzić do frustracji użytkowników, zwłaszcza gdy próbują kliknąć na element, który nagle się przesuwa. Oto kilka wskazówek, jak zmniejszyć CLS:

– Ustal wymiary elementów: Aby uniknąć przesunięć elementów podczas ładowania strony, zdefiniuj ich wymiary (szerokość i wysokość) w CSS. Dzięki temu przeglądarka będzie miała pełne informacje o rozmiarach elementów jeszcze przed ich załadowaniem.

– Opóźnij załadowanie treści niewidocznych: Jeśli strona zawiera wiele interaktywnych elementów, takich jak reklamy, które nie są widoczne na początku, opóźnij ich załadowanie, dopóki użytkownik nie będzie je widział na ekranie. Zapobiegnie to przesunięciom elementów układu podczas ładowania.

– Unikaj dynamicznych elementów w układzie: Jeśli używasz dynamicznych elementów na stronie, takich jak reklamy lub widgety, upewnij się, że rezerwujesz dla nich odpowiednią przestrzeń w układzie strony. W ten sposób unikniesz przesunięć innych elementów podczas ich ładowania.

Wnioski:
Poprawa wydajności strony z Google to klucz do jej sukcesu. Optymalizacja wskaźników LCP, FID i CLS może znacząco poprawić doświadczenie użytkownika i wyniki w wyszukiwarce. Korzystając z powyższych wskazówek, będziesz w stanie zoptymalizować swoją stronę i zapewnić szybkie i płynne ładowanie dla swoich odwiedzających. Pamiętaj, że proces optymalizacji strony jest ciągły i wymaga monitorowania i analizy, aby utrzymać jej wydajność na wysokim poziomie.

Tagi
real time marketing jako czesc strategii content marketingowej reklama kontekstowa czym jest jak dziala wszystko co musisz o niej wiedziec reklama produktowa google reklama w internecie 10 skutecznych sposobow reklama w sieci wyszukiwania rekrutacja i onboarding online wyzwania pracy hr owca remarketing reklama sledzaca robert lewandowski w 7 odslonach robots txt co to jest i jak dziala rodzaje stron internetowych semantyczne seo na czym polega i jakie ma zastosowanie senuto narzedzie do pozycjonowanie stron poradnik krok po kroku seo i pr jak dbac o wizerunek na kazdym froncie seo minion czyli szwajcarski scyzoryk dla specjalisty seo seo playbook naucz sie pozycjonowania od ekspertow seo rejs czyli najlepsze szkolenie seo relacja slowa kluczowe w seo czym sa i jak je dobierac stopka strony internetowej co powinna zawierac strategia marketingowa firmy rodzaje i przyklady subiekt gt nowoczesny program magazynowy do obslugi sprzedazy surfer seo przewodnik po najwazniejszych funkcjach system zarzadzania trescia cms co to jest rodzaje i przyklady szukaj inspiracji z google trends szukanie zaawansowane w google jak szukac skutecznie tiktok czy i jak moze wspierac biznes tworzenie stron www cena a jakosc uwazny obserwator rzeczywistosci jak dziennikarz stal sie copywriterem ux dla zielonych czyli jak wlezc miedzy skore a kosci ux to nie ui roznice miedzy user interface a user experience visual content marketing w pozycjonowaniu optymalizacja grafik oraz ich wplyw na seo voice search jaki wplyw na pozycjonowanie ma wyszukiwanie glosowe wakacje z google jak planujemy urlop w internecie white hat seo wojny brandow czyli jak walcza ze soba najbardziej popularne marki wordpress pozycjonowanie wybor domeny a pozycjonowanie wyskakujace okno czyli kiedy pop up jest skuteczny zabezpieczamy wordpress czyli jak skutecznie chronic strone zalozenie sklepu internetowego krok po kroku ile to naprawde kosztuje zaplecze seo zastosowanie praw murphyego w marketingu zdjecia produktowe o czym warto pamietac podczas fotografii produktowej zlecasz dzialania seo zobacz dlaczego i jak monitorowac pozycje serwisu w google z mapa interesariuszy nigdy sie nie zgubisz znak do zadan specjalnych czyli co to jest hashtag