Atrybut hreflang – jak poprawnie skorzystać z tego narzędzia w SEO


Atrybut hreflang – jak poprawnie skorzystać z tego narzędzia w SEO

W dzisiejszych czasach, kiedy globalizacja przyniosła nam dostęp do informacji i produktów z całego świata, priorytetem wielu firm staje się dotarcie do jak największej liczby potencjalnych klientów. W przypadku strony internetowej, której targetem są użytkownicy z różnych krajów, kluczowe jest właściwe skorzystanie z atrybutu hreflang. Dzięki temu narzędziu, można zapewnić odpowiednie wyświetlanie treści na stronie w zależności od lokalizacji użytkownika, co wpływa na lepsze wyniki w wyszukiwarkach internetowych.

1. Znaczenie atrybutu hreflang dla SEO

Atrybut hreflang jest jednym z kluczowych elementów optymalizacji SEO dla wielojęzycznych stron internetowych. Pozwala on wyszukiwarkom internetowym na zrozumienie, w jakim języku jest dostępna dana wersja strony i w jakiej lokalizacji jest najlepiej wyświetlać jej treść. Dzięki temu, użytkownik z Niemiec otrzyma wyniki w języku niemieckim, podczas gdy użytkownik z Polski zobaczy stronę w języku polskim. Dla właściciela strony jest to niezwykle istotne, ponieważ dzięki temu narzędziu zwiększa się szansa na dotarcie do właściwej grupy docelowej.

2. Jak korzystać z atrybutu hreflang?

Aby poprawnie skorzystać z atrybutu hreflang, należy pamiętać o kilku aspektach. Przede wszystkim, oznaczenie języka i lokalizacji na stronie powinno być spójne i precyzyjne. Najlepiej używać skrótów języków zgodnych z normą ISO 639-1, np. „pl” dla języka polskiego, „en” dla angielskiego czy „de” dla niemieckiego. W przypadku lokalizacji, warto użyć również kodów krajów, np. „pl-PL” dla Polski, „en-US” dla Stanów Zjednoczonych czy „de-DE” dla Niemiec.

3. Umieszczanie atrybutu hreflang w kodzie strony

Aby atrybut hreflang był skuteczny, należy go umieścić w kodzie HTML odpowiednich stron. Najlepiej umieścić go w sekcji head za pomocą znacznika link. Przykładowy kod wyglądałby następująco:

W takim przypadku, powyższy kod oznacza, że dana strona jest w języku polskim. Jeśli istnieje wersja tej strony w innych językach, powinny być one również oznaczone przy użyciu atrybutu hreflang, wskazując na odpowiedni adres URL dla danej wersji językowej.

4. Przykład zastosowania atrybutu hreflang

Załóżmy, że prowadzisz sklep internetowy i chcesz dotrzeć do klientów z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Na stronie głównej swojego sklepu umieść atrybut hreflang w sposób przedstawiony poniżej:

Dzięki powyższemu kodowi, wyniki wyszukiwania w Google będą odpowiednio dopasowane do języka i lokalizacji użytkownika. Gdy użytkownik z Polski wpisze zapytanie, zobaczy wyniki w języku polskim i będą one prowadziły do polskiej wersji sklepu. Podobnie będzie w przypadku klientów z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Podsumowanie

Atrybut hreflang jest niezwykle ważnym narzędziem w SEO dla stron internetowych, które docierają do użytkowników z różnych krajów. Poprawne skorzystanie z tego atrybutu pozwala na lepsze wyniki w wyszukiwarkach internetowych oraz na dotarcie do właściwej grupy docelowej. Warto pamiętać o spójnym i precyzyjnym oznaczaniu języka i lokalizacji na stronie oraz umieszczeniu atrybutu hreflang w kodzie HTML. Dzięki temu narzędziu, zwiększamy szanse na sukces w międzynarodowym świecie internetu.

Tagi
real time marketing jako czesc strategii content marketingowej reklama kontekstowa czym jest jak dziala wszystko co musisz o niej wiedziec reklama produktowa google reklama w internecie 10 skutecznych sposobow reklama w sieci wyszukiwania rekrutacja i onboarding online wyzwania pracy hr owca remarketing reklama sledzaca robert lewandowski w 7 odslonach robots txt co to jest i jak dziala rodzaje stron internetowych semantyczne seo na czym polega i jakie ma zastosowanie senuto narzedzie do pozycjonowanie stron poradnik krok po kroku seo i pr jak dbac o wizerunek na kazdym froncie seo minion czyli szwajcarski scyzoryk dla specjalisty seo seo playbook naucz sie pozycjonowania od ekspertow seo rejs czyli najlepsze szkolenie seo relacja slowa kluczowe w seo czym sa i jak je dobierac stopka strony internetowej co powinna zawierac strategia marketingowa firmy rodzaje i przyklady subiekt gt nowoczesny program magazynowy do obslugi sprzedazy surfer seo przewodnik po najwazniejszych funkcjach system zarzadzania trescia cms co to jest rodzaje i przyklady szukaj inspiracji z google trends szukanie zaawansowane w google jak szukac skutecznie tiktok czy i jak moze wspierac biznes tworzenie stron www cena a jakosc uwazny obserwator rzeczywistosci jak dziennikarz stal sie copywriterem ux dla zielonych czyli jak wlezc miedzy skore a kosci ux to nie ui roznice miedzy user interface a user experience visual content marketing w pozycjonowaniu optymalizacja grafik oraz ich wplyw na seo voice search jaki wplyw na pozycjonowanie ma wyszukiwanie glosowe wakacje z google jak planujemy urlop w internecie white hat seo wojny brandow czyli jak walcza ze soba najbardziej popularne marki wordpress pozycjonowanie wybor domeny a pozycjonowanie wyskakujace okno czyli kiedy pop up jest skuteczny zabezpieczamy wordpress czyli jak skutecznie chronic strone zalozenie sklepu internetowego krok po kroku ile to naprawde kosztuje zaplecze seo zastosowanie praw murphyego w marketingu zdjecia produktowe o czym warto pamietac podczas fotografii produktowej zlecasz dzialania seo zobacz dlaczego i jak monitorowac pozycje serwisu w google z mapa interesariuszy nigdy sie nie zgubisz znak do zadan specjalnych czyli co to jest hashtag