Jak działa skrypt breadcrumb w nawigacji stron?


Jak działa skrypt breadcrumb w nawigacji stron?

Na większości stron internetowych możemy zaobserwować element nawigacji zwany „breadcrumb” lub po polsku „chlebki”. Jest to lista linków, która wyświetla ścieżkę, jaką użytkownik podążył, aby dotrzeć do konkretnej strony. Ta forma nawigacji jest bardzo przydatna szczególnie w przypadku stron z dużą ilością podstron, które również mogą mieć wiele podpodstron.

Ścieżka wyświetlana przez breadcrumbów jest odporna na przeniesienie lub zmianę nazwy strony, co jest pewną zaletą dla użytkowników. Ponadto, zapewnia to intuicyjną nawigację i pomaga użytkownikom z łatwością powrócić do poprzednich stron.

Jak działa skrypt breadcrumb?

Skrypt breadcrumbu jest zwykle napisany w języku HTML i JavaScript. Jednym z najpopularniejszych sposobów implementacji tego skryptu jest użycie HTML i CSS do tworzenia wyglądu breadcrumbu, a następnie użycie JavaScriptu do generowania nawigacji dynamicznie.

Głównym elementem w konstrukcji breadcrumbu jest lista linków. Każdy z tych linków reprezentuje stronę, którą użytkownik odwiedził. Skrypt dynamicznie dodaje te linki do listy bazując na aktualnej ścieżce użytkownika w danej chwili.

Na przykład, jeśli użytkownik odwiedza stronę główną, breadcrumb może wyglądać tak:
1. Strona główna

Gdy użytkownik przechodzi do podstrony „Produkty”, breadcrumb zostaje aktualizowany odpowiednio:
1. Strona główna > 2. Produkty

Jeśli użytkownik wejdzie dalej w hierarchię stron i odwiedzi konkretny produkt, breadcrumb się rozszerza:
1. Strona główna > 2. Produkty > 3. Telewizory

Jeśli użytkownik na tej stronie kliknie na inny produkt, breadcrumb ponownie zostanie zaktualizowany, a nowy link zostanie dodany na końcu:
1. Strona główna > 2. Produkty > 3. Telewizory > 4. Smart TV

Dzięki temu użytkownik może łatwo śledzić swoją ścieżkę na stronie i wracać do wcześniej odwiedzanych sekcji.

W jaki sposób korzystać z breadcrumbów?

Aby zaimplementować breadcrumby na swojej stronie internetowej, należy najpierw stworzyć odpowiednią strukturę HTML. Można to zrobić za pomocą znacznika `

  ` oraz `

 • `. Dodatkowo, każdemu linkowi można przypisać klasę CSS w celu nadania odpowiednich stylów.

  Następnie, przy użyciu języka JavaScript, należy pobrać aktualną ścieżkę użytkownika i na jej podstawie generować linki breadcrumbów. Istnieje wiele bibliotek JavaScript, które mogą pomóc w tej implementacji, np. jQuery lub React.

  Ważne jest również dbanie o odpowiednie odnośniki w breadcrumbach. Każdy link powinien prowadzić do konkretnej strony, a nie tylko do katalogu nadrzędnego. Dzięki temu użytkownik może w łatwy sposób nawigować między różnymi sekcjami strony.

  Podsumowanie

  Breadcumbs są niezwykle przydatne w nawigacji strony internetowej. Pozwalają użytkownikom śledzić swoją ścieżkę na stronie oraz wracać do wcześniej odwiedzanych sekcji. Skrypt breadcrumbu jest zwykle napisany w języku HTML, CSS i JavaScript i dynamicznie generuje linki bazując na aktualnej ścieżce użytkownika. Jest to ważny element dla wygody użytkownika i warto go uwzględnić podczas projektowania stron internetowych.

Tagi
real time marketing jako czesc strategii content marketingowej reklama kontekstowa czym jest jak dziala wszystko co musisz o niej wiedziec reklama produktowa google reklama w internecie 10 skutecznych sposobow reklama w sieci wyszukiwania rekrutacja i onboarding online wyzwania pracy hr owca remarketing reklama sledzaca robert lewandowski w 7 odslonach robots txt co to jest i jak dziala rodzaje stron internetowych semantyczne seo na czym polega i jakie ma zastosowanie senuto narzedzie do pozycjonowanie stron poradnik krok po kroku seo i pr jak dbac o wizerunek na kazdym froncie seo minion czyli szwajcarski scyzoryk dla specjalisty seo seo playbook naucz sie pozycjonowania od ekspertow seo rejs czyli najlepsze szkolenie seo relacja slowa kluczowe w seo czym sa i jak je dobierac stopka strony internetowej co powinna zawierac strategia marketingowa firmy rodzaje i przyklady subiekt gt nowoczesny program magazynowy do obslugi sprzedazy surfer seo przewodnik po najwazniejszych funkcjach system zarzadzania trescia cms co to jest rodzaje i przyklady szukaj inspiracji z google trends szukanie zaawansowane w google jak szukac skutecznie tiktok czy i jak moze wspierac biznes tworzenie stron www cena a jakosc uwazny obserwator rzeczywistosci jak dziennikarz stal sie copywriterem ux dla zielonych czyli jak wlezc miedzy skore a kosci ux to nie ui roznice miedzy user interface a user experience visual content marketing w pozycjonowaniu optymalizacja grafik oraz ich wplyw na seo voice search jaki wplyw na pozycjonowanie ma wyszukiwanie glosowe wakacje z google jak planujemy urlop w internecie white hat seo wojny brandow czyli jak walcza ze soba najbardziej popularne marki wordpress pozycjonowanie wybor domeny a pozycjonowanie wyskakujace okno czyli kiedy pop up jest skuteczny zabezpieczamy wordpress czyli jak skutecznie chronic strone zalozenie sklepu internetowego krok po kroku ile to naprawde kosztuje zaplecze seo zastosowanie praw murphyego w marketingu zdjecia produktowe o czym warto pamietac podczas fotografii produktowej zlecasz dzialania seo zobacz dlaczego i jak monitorowac pozycje serwisu w google z mapa interesariuszy nigdy sie nie zgubisz znak do zadan specjalnych czyli co to jest hashtag