Lazy loading – co to jest i jakie są korzyści z jego zastosowania?


Lazy loading – co to jest i jakie są korzyści z jego zastosowania?

1. Co to jest Lazy Loading?

Lazy loading jest techniką, która umożliwia ładowanie treści na stronie internetowej dopiero w momencie, gdy są one potrzebne. Zamiast ładować całą stronę od razu, jak to ma miejsce w tradycyjnym podejściu, lazy loading pozwala na wczytywanie obrazów, tekstów, filmów czy innych elementów stron w miarę przewijania strony przez użytkownika. Jest to szczególnie przydatne w przypadku stron z dużą ilością grafiki lub treści multimedialnych.

2. Jak działa Lazy Loading?

Proces lazy loading zaczyna się od wczytywania jedynie tych elementów, które są widoczne na ekranie. Gdy użytkownik przewija stronę i kolejne elementy stają się widoczne, są one dynamicznie ładowane. Dzięki temu strona może załadować się znacznie szybciej, co przekłada się na lepsze doświadczenie użytkownika.

3. Korzyści z zastosowania Lazy Loading

1. Szybsze ładowanie stron – Jedną z największych zalet lazy loading jest znaczne przyspieszenie procesu ładowania strony. Ponieważ tylko widoczne na daną chwilę elementy są wczytywane, nie ma konieczności oczekiwania na załadowanie całej strony. To z kolei przyciąga użytkowników, którzy oczekują szybkiej i responsywnej stronie, a także wpływa na poprawę pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

2. Oszczędność zasobów – W tradycyjnym podejściu wszystkie elementy na stronie muszą być załadowane od razu, niezależnie od tego, czy użytkownik będzie z nich korzystał czy nie. Dzięki zastosowaniu lazy loading strona zużywa mniej zasobów, takich jak transfer danych czy moc obliczeniowa, co może być szczególnie korzystne dla osób przeglądających stronę z urządzeń mobilnych lub o wolniejszym łączu internetowym.

3. Poprawa wskaźnika odrzutów – Strony internetowe, które ładują się zbyt wolno, często skutkują wysokim wskaźnikiem odrzutów (ang. bounce rate), czyli odsetkiem osób, które opuszczają stronę bez interakcji. Zakładając, że szybkie ładowanie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zadowolenie odwiedzających, lazy loading może zdecydowanie przyczynić się do obniżenia wskaźnika odrzutów.

4. Kiedy warto zastosować Lazy Loading?

Lazy loading jest szczególnie przydatne w przypadku stron z dużymi ilościami obrazów lub treści multimedialnych, takich jak strony portfolio, sklepy internetowe czy galerie zdjęć. Jest również godnym uwagi w przypadku stron, które mają duże ilości treści, które są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Dzięki lazy loading, te treści mogą zostać wczytane dopiero w momencie, gdy użytkownik jest już zalogowany, co przekłada się na szybsze ładowanie strony dla nowych użytkowników.

Podsumowując, lazy loading to technika, która cieszy się coraz większą popularnością ze względu na swoje liczne korzyści. Dzięki niej można znacznie przyspieszyć proces ładowania strony, zaoszczędzić zasoby i poprawić doświadczenie użytkowników. Warto rozważyć zastosowanie lazy loading w przypadku stron z dużymi ilościami treści lub multimedialnymi.

Tagi
real time marketing jako czesc strategii content marketingowej reklama kontekstowa czym jest jak dziala wszystko co musisz o niej wiedziec reklama produktowa google reklama w internecie 10 skutecznych sposobow reklama w sieci wyszukiwania rekrutacja i onboarding online wyzwania pracy hr owca remarketing reklama sledzaca robert lewandowski w 7 odslonach robots txt co to jest i jak dziala rodzaje stron internetowych semantyczne seo na czym polega i jakie ma zastosowanie senuto narzedzie do pozycjonowanie stron poradnik krok po kroku seo i pr jak dbac o wizerunek na kazdym froncie seo minion czyli szwajcarski scyzoryk dla specjalisty seo seo playbook naucz sie pozycjonowania od ekspertow seo rejs czyli najlepsze szkolenie seo relacja slowa kluczowe w seo czym sa i jak je dobierac stopka strony internetowej co powinna zawierac strategia marketingowa firmy rodzaje i przyklady subiekt gt nowoczesny program magazynowy do obslugi sprzedazy surfer seo przewodnik po najwazniejszych funkcjach system zarzadzania trescia cms co to jest rodzaje i przyklady szukaj inspiracji z google trends szukanie zaawansowane w google jak szukac skutecznie tiktok czy i jak moze wspierac biznes tworzenie stron www cena a jakosc uwazny obserwator rzeczywistosci jak dziennikarz stal sie copywriterem ux dla zielonych czyli jak wlezc miedzy skore a kosci ux to nie ui roznice miedzy user interface a user experience visual content marketing w pozycjonowaniu optymalizacja grafik oraz ich wplyw na seo voice search jaki wplyw na pozycjonowanie ma wyszukiwanie glosowe wakacje z google jak planujemy urlop w internecie white hat seo wojny brandow czyli jak walcza ze soba najbardziej popularne marki wordpress pozycjonowanie wybor domeny a pozycjonowanie wyskakujace okno czyli kiedy pop up jest skuteczny zabezpieczamy wordpress czyli jak skutecznie chronic strone zalozenie sklepu internetowego krok po kroku ile to naprawde kosztuje zaplecze seo zastosowanie praw murphyego w marketingu zdjecia produktowe o czym warto pamietac podczas fotografii produktowej zlecasz dzialania seo zobacz dlaczego i jak monitorowac pozycje serwisu w google z mapa interesariuszy nigdy sie nie zgubisz znak do zadan specjalnych czyli co to jest hashtag